Autor Adéla Chmelová

Poklidné šplouchání vody o příď vaší loďky, dechberoucí přírodní scenerie a radost, když se podaří úlovek: to je rybolov v Norsku, zážitek, na který budete vzpomínat celý život.

Pokud jste milovník rybaření, Norsko by na vašem seznamu cestovatelských destinací rozhodně nemělo chybět. Věděli jste, že zde najdete největší koncentraci fjordů na světě? Těchto úzkých mořských zálivů se na norském území nachází víc než tisíc. Láká vás spíš rybaření na otevřeném moři? Norsko má jedno z nejdelších pobřeží na světě a místní mořské vody nabízí nespočet rybářských zážitků a úlovků. 

Proč za rybařením právě do Norska?

  • Bohatá rybí populace. Norsko je populární na lov lososů, makrel, tresek, pstruhů či sivenů. 
  • Nádherná příroda. V Norsku si přijdou na své milovníci drsné severské přírody. Při rybaření ve fjordu můžete pozorovat poklidnou vodní hladinu, ve které se zrcadlí skalní útesy, zelené kopce i romantické dřevěné domečky v přístavech.
  • Poklidná atmosféra a méně turistů. Díky tomu, že rybářských lokalit je v této zemi opravdu hodně, turistický ruch se rozprostře do všech těchto oblastí, díky čemuž na vás čeká ta pravá rybářská pohoda.
  • Mnohaletá rybářská tradice. Rybolov v Norsku představuje hluboce zakořeněnou tradici, čemuž odpovídá místní vybavenost ve formě půjčoven lodí a rybářského vybavení. V mnoha destinacích rovněž naleznete pestrou nabídku hotelů,  penzionů i rybářských kempů.

Tip! Věděli jste, že Norsko patří do desítky nejdražších zemí v Evropě? Neriskujte vysoké finanční výdaje a sjednejte si kvalitní cestovní pojištění. To vám pomůže nejen s úhradou zdravotních nákladů v případě vaší nemoci či úrazu, ale rovněž v případě, když omylem způsobíte škodu na zapůjčeném rybářském vybavení či hotelovém pokoji. Součástí našeho pojištění je totiž i pojištění odpovědnosti.

Rybolov v Norsku: top rybářské lokality

Ostrov Averoy

Jedná se o jednu z nejkvalitnějších rybářských oblastí v Norsku. Dochází zde k zadržování vod Golfského proudu, což má za následek vyšší výskyt planktonu a tím pádem vysokou koncentraci ryb. Bonusem je těsná blízkost oceánu a kvalitní rybářská infrastruktura v podobě kempů, hotelů i půjčoven. Pokud vás kromě rybaření zajímá i pěší turistika, nenechte si ujít Atlantic Road – perfektně udržovanou turistickou trasu, která vás provede nejkrásnějšími přírodními skvosty této severské krajiny.

Reine

Byli jste už někdy na Lofotech? Pokud ne, tak na toto pohádkové souostroví rozhodně zamiřte. Modrá vodní hladina, příkré skalní útvary a romantické přístavy s dřevěnými domečky si podmaní vaše srdce. Vyplujte s vaší loďkou do modravé náruče místních fjordů a vraťte se s plnými sítěmi úlovků! Tato oblast je domovem tresek, lososů a okounů.

Hamnøy 

Na Lofotech ještě chvíli zůstaneme. Říká se, že Hamnøy je nejkrásnější rybářskou vesnicí v Norsku, a něco na tom bude. Ikonický výhled na dechberoucí scenerii, červené domky a skalní útesy musíte zažít i vy. Rybářská historie tu na vás bude dýchat na každém kroku a není divu, že se zde každoročně koná mistrovství světa v lovu tresek.

Tromsø

Tromsø najdete ještě o 200 kilometrů severněji, než Lofoty. V tomto městě je rybářská tradice zakořeněna už po staletí, díky čemuž zde najdete všechno potřebné zázemí. V místním přístavu figuruje spousta rybářských lodí, které operují celoročně, tzn. na moře vás vyvezou v létě i v zimě.

Kromě těchto čtyř známých destinací nabízí Norsko mnoho dalších rybářských možností. Vybírat můžete z nepřeberného množství rybářských vesniček, kempů a lodních zájezdů. Ať už preferujete rybaření na malé loďce nebo rybářský výlet na větším člunu s více lidmi, z pestré palety rybářských zážitků si určitě vyberete.

Kdy na ryby do Norska?

Hlavní rybářská sezona začíná v květnu a končí v srpnu/září, ovšem pokud vám nevadí chladnější počasí, mnohé oblasti nabízí celoroční vyžití. Například na Lofotech se můžete v období od ledna do dubna zúčastnit slavného honu na tresky, které sem houfně připlouvají z Barentsova moře. 

Rybolov v Norsku je však nejpopulárnější v teplejších měsících díky příznivějším teplotám i dlouhým dnům, což dává rybářům více času na lov. Jaké počasí můžete očekávat v jarních a letních měsících? Ukažme si to třeba na příkladu populární rybářské destinace Lofoty.

Květen: teplota vzduchu 8–11 °C, východ slunce kolem 3. ranní, západ po 22. hodině, po 26. květnu slunce nezapadá vůbec

Červen: teplota vzduchu 9-13 °C, slunce nezapadá vůbec

Červenec: teplota vzduchu 11-15 °C, až do 16. 7. slunce nezapadá vůbec, poté slunce vychází po druhé ranní, zapadá po půlnoci

Srpen: teplota vzduchu 10-15 °C, slunce vychází po čtvrté ranní, zapadá kolem 22. večer

Tip! Věděli jste, že rybolov z lodi je automaticky zahrnutý v našem cestovním pojištění a nemusíte se na něj nijak připojišťovat? Když se pojistíte u nás, lovit můžete až do vzdálenosti 3 kilometrů od pevniny.

Povolení na rybolov v Norsku

Dobrou zprávou je, že pro lov na moři žádné povolení nepotřebujete. Licence je nutná pouze na řekách a jezerech. Povolení jednoduše zakoupíte online, nebo v rybářských obchodech. 

Zdroje: Rybolovnorsko.cz, rybolov.cz, visitromso.no
 

Služba Lékař na telefonu